GKC
genväg till startsidan

UF Ung företagsamhet

Eleverna på Handels- och administrationsprogrammet, Turismprogrammet, Ekonomiprogrammet och Teknikprogrammet har möjlighet att driva ett UF-företag.
På GKC finns ett tjugotal så kallade UF-företag. UF-företag innebär att eleverna under ett år driver ett eget litet företag.

UF-företagarna på GKC har genom året varit framgångsrika. Bland annat gick det väldigt bra för Appative UF läsåret 2010/2011. De var nominerade till ett flertal tävlingar, och kom bland annat tvåa i SM för UF-företag.

Våren 2012 blev GKC utnämnt till "Årets bästa UF-skola" i Jönköpings län. Vid den årliga UF-mässan belönades även RetroVid UF med en andraplats i kategorin "Bästa tjänst" och kvalificerade sig därigenom till SM i Stockholm i maj.

Sidansvarig: GKC   Senast uppdaterad: 2012-04-12
Mikaela Boberg och Frida Myhrberg driver UF-företaget Retrovid som konverterar filmer från VHS till DVD.
Appative UF tar emot pris för "Bästa årsredovisning" under UF-mässan 2012.
Gnosjö kommun
©2010 Gnosjöandans Kunskapscentrum | Webbkarta | info@gkc.se
Fritidsvägen 4, 335 32 GNOSJÖ | Telefon: 0370 - 33 14 00